Skip to main content
Obecné

Už několik let se mluví o rekonstrukci městského plaveckého bazénu na Tržním náměstí. Kolik to bude město stát a proč není rekonstrukce bazénu stále zahájena?

By 12 listopadu, 2021No Comments

November 10, 2021

Petr P.

Zpráva: Už několik let se mluví o rekonstrukci městského plaveckého bazénu na Tržním náměstí. Kolik to bude město stát a proč není rekonstrukce bazénu stále zahájena?

Odpověď:

Liberecký plavecký bazén byl uveden do provozu v roce 1984 a po téměř 40 letech provozu je nutná jeho kompletní přestavba a modernizace, aby mohl třeba dalších 40 let znovu sloužit plavecké veřejnosti jako doposud.
V roce 2020 jsme na základě výběrového řízení uzavřeli smlouvu s projekční kanceláří Atelier 11 z Hradce Králové, v prosinci 2020 byla podána žádost o stavební povolení a v létě 2021 nám byla předána stavební dokumentace. Vydání stavebního povolení bylo ale prozatím přerušeno, protože peojektant musí dokončit všechny části projektové dokumentace, se kterou stále nejsme spokojeni. Rozsáhlá rekonstrukce městského bazénu bude od doby, kdy se v Liberci stavěla aréna, jednoznačně nejnáročnější a nejdražší stavbou. Proto ji chceme mít perfektně připravenou. I za cenu, že se projekt dokončí později, než jsme původně předpokládali.
Další, neméně zásadní otázkou je, kde a v jakém objemu dokážeme zajistit zdroje financování. Vzhledem k prudkému nárůstu cen především u stavebních materiálů, se aktuální odhad nákladů za chystanou přestavbu bazénu dostal přes hranici 800 milionů korun bez DPH. To je částka, kterou si město rozhodně nemůže dovolit zaplatit ze svého. Proto hledáme možnosti, jak by mohl přispět i stát. Například formou dotace z Národní sportovní agentury, kde jsme požádali o maximální možnou částku 300 milionů. Zatím ale nemáme odpověď. Žádost jsme podali, výsledek ještě neznáme. Současně hledáme i jiné možnosti financování. 
Kvůli všem výše uvedeným důvodům se přestavba bazénu oproti původnímu termínu oddaluje. V současné ekonomické situaci to ale považuji za rozumné rozhodnutí. Neznamená to, že by plavecká veřejnost – od škol, přes sportovce, až po seniory, byla o tohle sportoviště ochuzena. Naopak. Děláme vše proto, abychom bazén i přes jeho špatný technický stav zachovali v provozu a lidé ho mohli plnohodnotně využívat až do zahájení rekonstrukce. Tedy, postupujeme jako dobrý hospodář. Bez ohledu na to, že nás za to tepe pár opozičních zastupitelů. Jejich laciné výkřiky ale bazén městu neopraví.
S přátelským pozdravem
Jaroslav Zámečník

Napište mi, co vás zajímá...

Zajímají mě Vaše otázky, podněty, nebo jen obecné vzkazy. Na všechny se pokusím odpovědět a vše budu postupně zveřejňovat zde na stránkách, nebo na mém Facebook profilu. Rád zde zveřejním i ty otázky, které dorazí na můj email.