Skip to main content
Obecné

Liberec a Liberecký kraj si chce vyměnit 4 organizace. Jaké jsou podle vás výhody i nevýhody převodu ZOO a botanické zahrady na Liberecký kraj za dva domovy důchodců na město Liberec?

By 21 listopadu, 2021No Comments

November 10, 2021

Drbna

Zpráva: Liberec a Liberecký kraj si chce vyměnit 4 organizace. Jaké jsou podle vás výhody i nevýhody převodu ZOO a botanické zahrady na Liberecký kraj za dva domovy důchodců na město Liberec?

Odpověď:

Přeci nejde „jen“ o převod ZOO, botanické zahrady a domovů důchodců. Takhle ta otázka nestojí. Připravovaná a většinou zastupitelů už od jara podporovaná transakce o vzájemném převodu zmíněných organizací a zařízení, má klíčový důvod, kterým je potřeba co nejdříve investovat dostatek peněz do rozvoje obou zahrad. Město na to nemá dostatek financí, kdežto Liberecký kraj si takové investice může dovolit. Liberci zmíněný převod zajistí, že jen na modernizaci a rozšíření současného areálu zoologické zahrady v okolí bývalého lesního amfiteátru, půjde v následujících 10 letech cca 500 milionů. Město kvůli zadlužení nemůžeme posílat do ZOO dostatek financí právě na rozvoj. Pokud to nezměníme, hrozí, že liberecká ZOO přijde o důležité mezinárodní certifikace a renomé. Obě zahrady navíc plní funkci nadregionálních zařízení. Navštěvují je hlavně lidé, kteří nejsou z Liberce. Proto je správné, že se o ně chce starat a investovat do nich Liberecký kraj.

Navíc, pokud by své rozhodnutí v budoucnu změnil a ZOO už nechtěl provozovat, přešla by bezúplatně zpět na město. Za logické považuji i to, že Liberec v rámci směny majetku převezme zmíněné domovy pro seniory. Ty totiž primárně využívají hlavně občané města. Chápu, že celý převod není jednoduchý. Nicméně každý, kdo se do připravených a veřejně dostupných návrhů smluv k převodu majetku podívá, pochopí, že pro Liberec a jeho občany je to správná a výhodná volba. A nezmění to ani „okopávání“ od některých opozičních politiků, kteří si na této důležité transakci dělají jen lacinou reklamu. Na budoucnosti ZOO jim tolik nezáleží. Navenek hlásají, že jim jde o rozvoj města. Ve skutečnosti se ale někteří z nich netají tím, že by z liberecké ZOO klidně udělali obyčejný zookoutek. S tím rozhodně nesouhlasím.

S přátelským pozdravem
Jaroslav Zámečník

Napište mi, co vás zajímá...

Zajímají mě Vaše otázky, podněty, nebo jen obecné vzkazy. Na všechny se pokusím odpovědět a vše budu postupně zveřejňovat zde na stránkách, nebo na mém Facebook profilu. Rád zde zveřejním i ty otázky, které dorazí na můj email.